Wyszukaj w serwisie

Menu główne

Dodatki


Niebieski szlak rowerowy

AAADrukuj dokument


Nazwa szlakuW Centrum Polski
Kolor szlakuniebieski
Długość szlaku... km
Nawierzchniaasfaltowa
Skrócony przebieg szlakuGrabów - Besiekiery - Sobótka - Mazew - Głogowa - Jankowice - Miłonice - Krośniewice - Kajew - rezerwat "Dąbrowa Świetlista" - Grochów - Suchodębie - Łanięta - Franciszków - Niedrzew - Głogowiec - Kutno - Mnich - Oporów - Żychlin - Dobrzelin - Bedlno - Orłów - Łęki Kościelne - Młogoszyn - Ktery - ...
Stopień trudnościłatwy
Jakość nawierzchnidobra, miejscami liczne wyboje
Niebezpieczeństwaprzejazd przez krajową drogę nr 2 (gm. Krośniewice), przejazd drogą wojewódzką nr 581


Lokalizacyjny przebieg szlaku:

Kilka informacji

Szlak rowerowy "W centrum Polski" stanowi północny, już wyznakowany w terenie fragment projektowanej trasy rowerowej "W Królestwie Diabła Boruty" mającej przebiegać również przez obszary powiatów: zgierskiego i łęczyckiego. Istniejący już w terenie szlak (o długości 114 km) daje możliwość poznania różnorodnych atrakcji turystycznych i krajoznawczych Kutna i ziemi kutnowsko - łęczyckiej. Na trasie szlaku "W Centrum Polski" leżą między innymi: Oporów ze wspaniałym zamkiem na wyspie będącym obecnie siedzibą Muzeum Wnętrz Stylowych w Oporowie oraz zespołem klasztoru oo. Paulinów; zabytkowe świątynie murowane i drewniane w Orłowie, Żychlinie, Grochowie, Mnichu, Bedlnie i Łękach Kościelnych oraz dawne rezydencje magnackie, szlacheckie i ziemiańskie w Kutnie, Krośniewicach i ich okolicy. W terenie obejrzeć można liczne grodziska, zabytkowe parki wiejskie a także zwiedzić rezerwat przyrody "Dąbrowa Świetlista" oraz muzea w Kutnie, Krośniewicach i w Oporowie.
Szlak w samym Kutnie liczy 11 750 m. Oznaczony jest specjalnymi znakami zgodnie z instrukcją znakowania PTTK.

Opis szlaku

Początek szlaku na naszym terenie zaczyna się w Byszewie (gm. Grabów) następnie, Grabów, Besiekiery, Sobótka, Sławoszew, Mazew, Łubno aż dociera do Głogowej w pow. kutnowskim. Drogą nr 2172 przez Jankowice i dalej drogą gminną Miłonice - Krośniewice przez Morawce. Do miasta Krośniewice wjazd jest od ul.Ogrodowej, następnie należy skręcić w ul. Targową, a potem w ul. 1 Maja. Kontynuując należy przeciąć drogę krajową nr 2 wjechać prosto w ul. Kolejową (droga nr 2149 Krośniewice - Dąbrowice) i dojechać do drogi gminnej Ostrówki - Kajew i skręcić w nią, przejeżdżając przez drogę nr 1 wjeżdżamy na drogę gminną Kajew - Perna, trasa prowadzi przez las, przy leśniczówce należy skręcić w lewo na wojewódzką drogę nr 581 (uwaga trasa bardzo ruchliwa), z tej drogi należy skręcić w prawo w drogę gminną Grodno - Grochów, objeżdżając zbiornik wodny - droga prowadzi przez las. Wyjeżdżamy w Grochowie przy zabytkowym drewnianym kościele i skręcamy w lewo na drogę powiatową nr 2144. Po ok.100m. należy skręcić w lewo na drogę Grochów - Chróścinek (droga powiatowa nr 2186) i następnie skręcić w lewo do miejscowości Chrosno, a potem w lewo do drogi powiatowej nr 2142 Kutno - Łanięta. W Łaniętach z drogi 2142 skręcamy w prawo i wjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 581 i za około 200 m. kierujemy się na drogę powiatową nr 2140 Łanięta - Strzelce, przy tabliczce "Dreszer" w Niedrzewiu skręcamy w prawo w las w drogę leśną i podążamy zgodnie z czerwonym szlakiem lasu wyjeżdżamy w Głogowcu i dojeżdżamy do drogi Łanięta - Kutno, skręcając w lewo jedziemy obok kościoła w drogę gminną przez Michałów i Florek do Kutna.
W Kutnie jadąc ul. Rolniczą dojeżdżamy do ul. Jesiennej i skręcamy w lewo. Jedziemy prosto i z ul. Toruńskiej skręcamy w prawo w ul. Wygoda i następnie w lewo w ul. Narutowicza. Dalej na terenie miasta trasa prowadzi przez Rondo Solidarności, którym skręcamy w ul. 1-go Maja (ze względu na jeden kierunek ruchu przy jeździe w kierunku odwrotnym należy oznakować ul. 3 maja, ul. Sienkiewicza i ul. Narutowicza), mijamy Państwową Straż Pożarną w Kutnie i dojeżdżamy do dworca PKP, po wyjściu z tunelu skręcamy w prawo i ul. Siemiradzkiego, ul. Fałata, w prawo ul. Matejki i w lewo w ul. Łęczycką dalej w lewo w ul. Barcewicza, którą wjeżdżamy do Parku Wiosny Ludów, gdzie znajduje się Państwowa Szkoła Muzyczna i Muzeum Bitwy nad Bzurą. Wyjazd z parku prowadzi ul. Pałacową do ul. Łąkoszyńskiej, gdzie obok Szkoły Podstawowej Nr 6 skręcamy w lewo w ul. Troczewskiego, dalej w lewo w ul. Warszawskie Przedmieście i prosto do ul. Podrzecznej, gdzie skręcamy w prawo w ul. Teatralną, mijamy południową pierzeję Placu Wolności, dalej ul. Zamenhoffa i w prawo wzdłuż wschodniej pierzei Placu Piłsudskiegodo ul. Joselewicza, którą dojeżdżamy do ul. Barlickiego i skręcamy w prawo. Prosto do ul. Kościuszki, mijamy Stadion Miejski, Szpital Rejonowy i Europejskie Centrum Szkolenia Małej Ligi Baseballu.
Z miasta Kutno trasa wychodzi ul. Kościuszki do drogi nr 60, gdzie należy skręcić w lewo, a po ok. 100 metrach skręcamy w prawo w drogę 2138 (ul. Skrajną) i następnie w lewo w drogę nr 2123 Kutno - Żychlin, którą przejeżdżamy przez Malinę, Komadzyn, Mnich, Golędzkie, Jurków Drugi i dojeżdżamy do obiektu zabytkowego Muzeum - Zamek w Oporowie. Następnie kierujemy się na Żychlin drogą nr 2123, przejeżdżając przez Oporów Kolonię, Pasiekę i wjeżdżamy ul.1 Maja do Żychlina; na rondzie skręcamy w prawo w ul. Narutowicza (powrót ul. Traugutta) i jedziemy droga wojewódzką nr 583 do Dobrzelina, mijamy Cukrownię, dojeżdżamy do trasy nr 2, skręcamy w prawo, a następnie w odległości 50m w lewo na drogę nr 2112, w miejscowości Kamieniec skręcamy w drogę powiatową nr 2115 i kierujemy się przejeżdżając przez Czarnów na wieś Orłów Parcele; z Orłowa P. kierujemy się drogą powiatową nr 2717 Szewc Nadolnych, dojeżdżamy drogą 2112 do Łęk Kościelnych, gdzie znajduje się zabytkowy kościół. Następnie dojeżdżamy tą samą drogą do Młogoszyna, skręcamy w lewo na drogę nr 702 Kutno - Łódź, następnie po ok.50 metrach skręcamy w prawo nadal jadąc drogą nr 2112, przejeżdżamy przez Siemienice, Siemieniczki, Ktery A i Ktery; w Kterach należy skręcić w lewo w drogę nr 2514. Wylot z powiatu kutnowskiego następuje drogą nr 2514 przez miejscowość Czarnopole, gdzie zaczyna się powiat łęczycki.
Szlak następnie kieruje się w stronę gm. Piątek po czym pojawia się w Górze Św. Małgorzaty, Tumie.
Szlak rowerowy "W Centrum Polski" to sposób na aktywne poznanie dużych i małych atrakcji turystycznych. Szlak przebiega przez gminy powiatu kutnowskiego i prowadzi m. in. do słynnego zamku w Oporowie, muzeów w Kutnie i Krośniewicach, a także do licznych pałaców i dworków ziemskich, będących śladem po bogatej historii tej ziemi.


Tekst pochodzi ze strony: www.bibliokutno.pl


Pliki:


Nazwa pliku: Przebieg szlaku w m. Kutno
Typ pliku: Format nieznany
Rozmiar pliku: 69 KB
Opis pliku: Rzut przebiegu szlaku na terenie miasta Kutna,
Pobierz plik

Nazwa pliku: Mapa przebiegu szlaku
Typ pliku: Format nieznany
Rozmiar pliku: 77 KB
Opis pliku: Rzut przebiegu szlaku na terenie miasta Kutna - ogólny.
Pobierz plik

Nazwa pliku: Legenda szlaku
Typ pliku:
Rozmiar pliku: 20 KB
Opis pliku: Dokładny opis przebiegu szlaku na terenie miasta Kutna.
Pobierz plik

AAADrukuj dokumentDo góry

Poleć serwis

email odbiorcy:

osoba polecająca:

Polecane strony

© 2007 - 2024 Graphic Design, and coding produced by Michał Prokopiak. All Rights reserved for ZGRK.
e-stolarnia.eu